PrO NEJMENŠÍ a JEJICH RODIČE

Tematické kufříky - Za poznáním s kufříky

V rámci zkvalitnění služeb pro uživatele městské knihovny, především pro dětského čtenáře, jsme se rozhodli připravit pro rodiče a jejich děti tematické kufříky s různými náměty. Od loňského roku knihovna nabízí k vypůjčení tzv. pohádkové tašky, které se staly mezi malými čtenáři oblíbené. Taška obsahuje dvě knihy na podobné téma, většinou pohádka a naučná kniha, plyšové zvířátko shodné s postavou z knihy a pracovní list pro kontrolu porozumění čteného textu. Městská knihovna Klimkovice proto přichystala další interaktivní zábavu pro děti v podobě tematických kufříků s názvy: Dopravní výchova, Poznávám ovoce a zeleninu, První počítání a čtení, Svět dinosaurů, Zvířata kolem nás a Hraj si s včelkou Májou. Smyslem těchto tzv. kufříků je poskytnout dětskému čtenáři ucelený komplet knih, hracích prvků a zábavných a pracovních listů na dané téma. Nejen že se seznámí s knihou, vyzkouší si na pracovním listu, jak porozuměl čtenému slovu, ale může si vybarvit omalovánku, zahrát si pexeso, pobavit se s hračkou nebo skládačkou.
Ukázka tematického kufříku Dopravní výchova: kniha – Policie, záchranný tým, Tatínku, jeď opatrně (dopravní značky pro děti), Jak míchačka nevěděla, kam vylít beton, pexeso, sada dopravních značek, sada autíček, píšťalka, pracovní list a pastelky.

Projekt Za poznáním s kufříky vznikl díky finanční podpoře SKIP 10 – regionální výbor ve výši 1500,- Kč a finanční podpoře zřizovatele knihovny, města Klimkovice.

Mohlo by vás zajímat: www.logopedonline.cz/Default.html

Edice PRVNÍ ČTENÍ

Sedm malých myšáků prosí tatínka, aby jim vyprávěl hezkou pohádku na dobrou noc. A když myšáčci slíbí, že pak už budou opravdu chrupat, pustí se tatínek do povídání. A vypráví ne jednu pohádku, ale hned sedm – každý myšák bude mít svou! Ta první je o studně splněných přání, další o myšce a mracích, následuje příběh o velmi velkém myšákovi a velmi malém myšákovi, o myši a větru, výletě, koupeli, o starém mrzoutovi. Všechny pohádky jsou laskavé i veselé, a tak se myšáčkům báječně usíná. A dobře se bude spát i těm, kteří si myší vyprávěnky přečtou.

Je to s Lassem trápení! Je mu už pět let, ale každý večer zlobí maminku: „Já ještě nechci jít spát!“ Jednou se Lasse zdrží na návštěvě u tety Lotty až do tmy, a ona mu půjčí podivuhodné brýle. Těmi je vidět daleko do mnoha zvířecích pelíšků. A Lasse se dívá, jak se k spánku ukládají ptáčata, králíčci, veverky, myšák i medvědí kluk. Jestlipak také povykují, pořádají polštářové války, či se loudají do postýlek? Co myslíte?

Květuška je sedmiletá holčička, která svým rodičům působí radost. Jejího tatínka však trápí, že se dcerka zbytečně a přehnaně bojí hmyzu, každého sebemenšího broučka. Jednoho dne se Květuška vyleká černo-žlutého brouka natolik, že před ním začne zmateně utíkat. V lese náhle zakopne o kouzelný pařez. Usne a po probuzení zjišťuje, že se zmenšila a její velikost odpovídá velikosti broučků.

Knížka Dědečku, vyprávěj je určena dětem od tří let, vypráví o světě etikety pohledem malého děvčátka a jejího trpělivého a laskavého dědečka. Děti se naučí základům chování ve společenských situacích, které jsou přiměřené jejich věku a zkušenostem. Dozvědí se, jak se máme chovat v rodině, na ulici, ve školce, na návštěvě, u stolu, v divadle, v restauraci i v hotelu. Vyprávění moudrého dědečka je protkáno pohádkovými příběhy, které v dětech pěstují ohleduplnost, obětavost, lásku ke světu kolem nich. Kniha jim položí základy, na nichž pak budou stavět, až budou starší a budou je potkávat nové zkušenosti. Knížka je bohatá na obrázky, proto si ji mohou děti po prvním přečtení s dospělými „číst“ i samy. Na konci knihy je sérii otázek ke každé kapitole, aby si dospělí s dětmi mohli o tématech kapitol ještě vyprávět. Přílohou knihy může být i zvukové CD, které mohou děti poslouchat doma nebo v autě a přitom podle obrázků prožívat děj.   www.kosmas.cz [online]