Taiwanský svět knih

10.02.2014 13:26
Staré čínské přísloví říká: "Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého." A o taiwanských obyvatelích to platí dvojnásob.

Městská knihovna Klimkovice měla možnost nahlédnout pod pokličku taiwanského knihovnictví, a to v Taipei Public Library (Taipeiská veřejná knihovna), která se, jak už z názvu můžete uhodnout, nachází v hlavním městě ostrova Taiwan, v Taipei. Bylo krásné, slunečné nedělní odpoledne a poslední, co byste čekali, je trávení volného času v knihovně. Takhle by myslel člověk z Evropy nebo USA, ale ne asijský obyvatel, který ze všeho nejvíce touží poznávat a vědět.

Taipeiská veřejná knihovna o jedenácti patrech je umístěna na okraji rozsáhlého Daan Parku. Stavitelé věděli, proč knihovnu umístit na počátek zelené plochy: při čtení se můžete kochat nádherným výhledem a vaše mysl bude vyvážená a v harmonii, což je vlastně základ taiwanského (ale nejen jeho) myšlení. Vše v souladu se základními principy.

Prvním aspektem, který vás při zkoumání místního knihovnictví může zaujmout, je dostupnost. Knihy jsou k dispozici všem, kteří se chtějí vzdělávat, rozšiřovat obzory, anebo jednoduše odpočívat. Toto samozřejmě najdeme v knihovnách po celém světě, i u nás, ale v Česku se jen těžko budete dožadovat vypůjčení knihy v neděli odpoledne. Ač je to neuvěřitelné, místa k sezení a studovny byly naplněné k prasknutí. A slyšeli byste spadnout špendlík. I v buddhistické svatyni je více rušno, než v taiwanské knihovně. Což ale chápeme, protože každý chce klid pro svou četbu a myšlenky. A nikdo nemá právo je rušit.

To, že Asiaté jsou inovativní v technologiích, ví každý. Moderní technologie pronikly i do knihovnictví, a to v podobě "rychlého výpůjčního automatu knih", tzv. Fast Booku (v překladu Rychlá kniha). Pokud zrovna spěcháte, anebo se vám prostě nechce dlouho vybírat četbu, stačí dojít k automatu knih, který je obvykle umístěn v přízemí a vyberete si z nabídky. Stroj vám knihu vyklopí a vy zase můžete pokračovat v dalším programu. A rozhodně se nebojte, že by Fast Book někdo rozbil a vykradl. Krádeže a kriminalita se na Taiwanu nenosí... A pokud máte s sebou děti, nic není problém. "Odložíte" si je v dětském oddělení, kde se vám o ně postarají ochotné knihovnice a vychovatelky.

A co pro, Vás knihovníky, je zásadní? Signatury na knihách jsou shodné s mezinárodním značením v latince, tudíž se nemusíte bát, že byste se mezi regály ztratili. A pokud přece si nebudete jisti, anglicky mluvící knihovník se vždycky najde. Na shledanou, 再見 (cajčjén)!

www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/mestska-knihovna-v-taipei-taiwan/

zdroj: archív Zuzana Konvičková