Akce v roce 2014

LISTOPAD - PROSINEC                             Ve čtvrtek 27.11. do knihovny dorazily děti
z výtvarného kroužku Malý Velký Architekt
a z množství vyžazených knih postavily pro všechny čtenáře krásný vánoční strom.
Po důležité poradě se do toho daly a za cca 2,5 hod. se u vchodu do knihovny zaskvěl krásný vánoční symbol. Děkujeme paní Ševcůjové za hlavní stavební dozor.
Knihovna také přispěla k výzdobě vánočních stromečků na náměstí
v Klimkovicích v rámci Adventního dostaveníčka 2014 www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/vanocni-strom-v-knihovne-20
Adventní dostaveníčko na náměstí:
www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/adventni-dostavenicko-2014/

 

 

Vyhodnocení fotografické soutěže:

Všichni, kdo se chtěli zúčastnit letní forografické soutěže " Já a můj miláček", své fotky odevzdali a tady je výsledek:

 ŘÍJEN            Týden knihoven

V rámci Týdne knihoven jsme připravili pro žáky 4. a 5. ročníků ZŠ Klimkovice program - interaktivní divadlo v podání Studia bez kliky, v čele s jeho principálem Romanem Prokešem. Již po několikáté nás toto divadélko v knihovně navštívilo a opět nezklamalo. Pro tentokrát jsme vybrali pro děti zajímavé téma: Vojáci, zbraně a hrdinové v literatuře. Samozřejmě největší nadšení měli kluci ze všech možných ukázek historických zbraní a výzbroje. Žáci poznali jaké je to být Dumasovým mušketýrem, čím bojovali husité, do čeho se navlékl Ivanhoe Waltera Scota nebo jak vypadal kulomet černých baronů s kadencí ta-ta-ta-ta-ta. Zahráli jsme si na filmové studio Hollywood, kde se právě natáčel western o kovbojovi Johnovi (pozn. paní učitelka si zahrála Kalamity Jane) nechyběla ani barmanka šejkrující koktejl
a slepý pianista v rohu saloonu. Jako vždy byla velká legrace a už se budeme těšit na další setkání se Studiem bez kliky. www.klimkovice.knihovna.cz/vojaci-hrdinove-a-zbrane-v-knihach-tyden-knihoven-2014/

ZÁŘÍ      1. ročník Kniholympiády za námi !!!  a dopadl skvěle  
Ve středu 24.9.2014 jsme se zúčastnili prvního ročníku sportovně-vědomostního klání mezi knihovnami z Moravskoslezského kraje. Dopadlo to skvěle. Nejenže vyšlo nádherné počasí, vše bylo díky kolegyním knihovnicím z Třince a Havířova perfektně připraveno, všichni se báječně bavili a to byl hlavní smysl celé akce. Týmy v olympijském duchu soutěžily v slalomu s knihou na hlavě, hodem míče na knihy zavěšené na stromě, atraktivní disciplínou bylo oblékání knihovnice do hokejové výstroje na čas a její následný běh se čtečkou v ruce, hádání kvízů a záludných otázek nebo štafetový běh v předávání informací ve stylu " tichá pošta". My jsme si do Klimkovic dovezli 1. místo a putovní pohár, což nasvědčuje tomu, kde se bude příští ročník kniholympiády odehrávat. Soutěžní týmy přijely ze širokého okolí - z Klimkovic, ze Vřesiny, Havířova, Českého Těšína a ze Šumperka. Za tým klimkovické knihovny soutěžily žákyně
6.A a sice: Alexandra Brandlová, Julie Chmelová, Natálie Ondrová, Veronika Chromíková a Adéla Šiklová a knihovnice.  www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/a1-kniholympiada-2014-v-havirove/

Akci podpořil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

 

ČERVEN   Zámecká literární noc

Úderem 18 hod. se zámeckým nádvořím rozezněla hudba v podání Jistebnického žesťového kvinteta, poté nám klimkovičtí ochotníci zahráli "drama" Černý kohout podle regionální pověsti, a už se v zámeckém vinném sklípku chystalo autorské čtení slezské spisovatelky Evy Tvrdé. Během celého večera návštěvníky po klimkovickém zámku netradičně provázela paní průvodkyně a seznamovala s historií i současností Klimkovic. Děti mohly soutěžit v hledání schránek s úkoly, které je zavedly do všech možných koutů zámku a blízkého okolí. Zpřístupněna byla i půda a zámecký sklep, do kterého se během roku jen tak nedostanete. Po celý večer bylo zajištěno občerstvení v podobě maďarských specialit a dobrého vína. Zároveň proběhla i Slezská muzejní noc a zájemce o výtvarnictví a lidovou kulturu, čekala Helena Salichová. Počasí nás sice trochu pozlobilo, ale už se těšíme na příští rok.

www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/zamecka-literarni-noc-2014/

                                 
Projekt  Už jsem čtenář - knížka pro prvňáčka.

V úterý 17.6.2014 jsme zdárně dopluli do konce naší akce s žáčky prvních tříd Základní školy v Klimkovicích. Po slavnostním předávání diplomů a dárků v podobě knih, za hojné podpory rodinných příslušníků, čekalo na děti ještě překvapení v podobě návštěvy půdy zámku, kde na ně čekaly pohádkové bytosti. U čerta a bludičky znovu musely děti přečíst kousek pohádky na důkaz toho, že si ten diplom opravdu zasloužily, u čarodějnice hledaly v košíku klíč mezi různými pavouky, hady a pařátky ( i oko se našlo) a u bílé a černé paní žáčci hádali názvy pohádek a pohádkových dvojic. Ale to nebylo vše, na závěr nám pan sklepmistr nachystal opravdovou zámeckou svačinku v prostorách středověkého sklepení. Tak jsme si mohli připít na zdraví všech nových i stávajících čtenářů klimkovické knihovny. Projekt podpořili Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Město Klimkovice a Zámecký vinný sklep.  www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/uz-jsem-ctenar-2014/

 

KVĚTEN

Listování- scénické čtení - Můj příběh 9:58 - Usain Bolt

Projekt LiStOVáNí, cyklus scénických čtení, si vzal na sebe neskromný úkol - představovat každý měsíc zajímavé, aktuální knihy, které se objevují na trhu. Vybraní autoři a jejich dílo či přímo specifická kniha jsou pak před diváky interpretováni v podobě scénického čtení. Jde vždy přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první - knize. Nejde o nějaké fanzinové čtení oblíbených pasáží, jde o dýchající představení s rekvizitami, kostýmy, hudbou, začátkem a koncem.

zdroj: http://www.listovani.cz/clanky-listovani/co-je-to-listovani.html [online]

22.5.2014 shlédli žáci 8. a 9. ročníků ZŠ v Klimkovicích scénickou skeč z knihy o nejlepším sprinterovi všech dob - Usain Bolt " Můj příběh 9:58". v podání herců Lukáše Hejlíka a Alana Novotného. Akce byla uskutečněna za finanční podpory z grantu Knihovna 21. století z projektu Ministerstva kultury ČR.

www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/listovani-2014/

DUBEN    Druháci v knihovně

 Povídali jsme si o ilustrátorech dětských knih, jak je výtvarná stránka knihy důležitá a jak nás barvy dokážou naladit. Děti malovaly obrázek jarní nálady na Zemi, tak jak ho viděl Měsíčňánek z knihy Eliza and the Moonchild (Eliška a Měsíčňánek) s krásnými ilustracemi. Jak přibýval text v knize, tak přibývaly postavy a věci na obrázku. Všem se to moc povedlo.

www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/mesicnanek-a-2-rocniky-zs/

 

                        Aprílová knihovna

Duben jsme zahájili svižně a velmi živě. 2 dubna se žáci 3.  - 5. ročníků ZŠ v Klimkovicích parádně bavili se známým ilustrátorem dětských knih, Adolfem Dudkem, který připravil pro všechny zábavu jak se patří. Nejen, že se dozvěděli, že malovat umí skoro každý, ukázali také své herecké schopnosti, ale hlavně šlo o to, aby se všichni pobavili v duchu aprílové knihovny. Pan výtvarník opět dokázal, že energie mu stále neubývá, že děti dokáže nadchnout a strhnout ke hře.
A že se děti bavily, dokazují fotografie plné smíchu.
www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/aprilova-knihovna-2014/

 

Další akcí v projektu Aprílová knihovna byla návštěva Marka Šolmese Srazila, spisovatele, hudebníka a hlavně báječného baviče, který dětem připravil veselou hodinu. Žáčci 1. tříd poslouchali urývky z knihy Pohádky do postýlky, zpívali za doprovodu kytary, cvičili i malovali. Kniha, kterou Marek Srazil napsal pro děti, všechny zaujala, a protože je autor nejen dobrý vypravěč, ale i učitel v soukromé mateřské škole v Praze, přesně odhadl co děti mají rády. Tak zase někdy příště.
www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/pohadky-do-postylky/

 

BŘEZEN  Už jsem čtenář - knížka pro prvňáčka

Rok se s rokem sešel a už je tady nový projekt pro naše prvňáčky. Ve středu 5.3. přišly do knihovny obě první třídy základní školy v Klimkovicích a děti se blíže seznámily s knihovnou. Četli jsme si knihu Už se nebojím tmy, doplňovali jsme slova do textu ze čtené  knihy a hledali ztracené součástky pro ROBOTA v tzv domalovánkách. A protože měsíc březen patří všem čtenářům, tyto návštěvy budoucích malých čtenářů knihovny jsou pro nás vždy důležité. Za měsíc se opět uvidíme a to už nám bude pomáhat Marek Šolmes Srazil se svým veselým vystoupením.

www.klimkovice.knihovna.cz/fotogalerie/uz-jsem-ctenar-2014-zahajeni-projektu/

ÚNOR   Trénování paměti

                                       

Dne 27.2. jsme si v prostorách knihovny vyzkoušeli svou paměť. Pomocí různých kvízů
a hříček si návštěvníci mohli ověřit, zda je jim bližší tzv. sémantická paměť (doplňování obrázků a tvoření jednoduchých vazeb) nebo paměť vizuální (doplňování číselné řady). Jako vždy se všichni dobře pobavili a lektorka paní Mgr. Martina Buriánová zájemce zasvětila i do rychločtení. Seminář byl velmi přínosný a ti, kteří nedošli, mají čeho litovat.

Exkurze dětí do Centra popularizace vědy na Vysoké školy báňské

Ve středu 5.2. 2014, účastníci soutěže o robotech v 8:00 hod. nabrali směr Vysoká škola báňská - Technická univerzita v Ostravě - Porubě, přímo do centra vědy a výzkumu. Ihned se nás ujala koordinátorka celé exkurze, paní Mgr. Kateřina Jenešová, která připravila do děti celodopolední fantastický program. Jednotlivé skupiny navštívily mezinárodní RFID laboratoře, kde jim zasvěcení lektoři osvětlili co to jsou RFID kódy ( čárové kódy, čipy) a jejich uplatnění a vize do budoucnosti, děti se seznámily s virtuální realitou a roboty, hravou formou si vyzkoušeli 3D plánování v prostoru a projeli je po horské dráze pomocí 3D technologie. Na dalším stanovišti v Centru Robotechniky se seznámili s průmyslovými roboty a hlavně s robotem Herkules, který je nenahraditelnou součástí všech hasičů, záchranářů a hlavně pyrotechniků. Děti zneškodnily granát a pomocí jednoduchého ovládání Herkula si trochu pohrály s úchytem svých prstů, nosů a uší. Bylo vidět, že děti mají vyvinutou motoriku z hraní na playstationu, protože nikdo nikomu nic neustřihl. A už na všechny čekalo další stanoviště v prostoru podnikatelského inkubátoru. Úkol, pod názvem Technická kybernetika pro děti, spočíval v jemné manipulaci s robotickou stavebnicí. Každý si pomocí stavebnice Voltík zapojil svůl el.obvod. Hra s drátky, kolíky a hlavně přemýšlením nad tím, jak to zapojit aby to svítilo, blikalo a pípalo se všem moc líbila. Po dokonalém spojařském výkonu, si děti vyzkoušely vysílat zprávy Morseovou abecedou. V učebně bylo hrobové ticho, protože naše uši musely podle krátkých a dlouhým zvukových signálů vše odposlechnout a přesně napsat text. Exkurze do světa vědy a techniky byla hodně povedená a děti se dozvěděly spoustu zajímavostí, a třeba některé z nich se za pár let na technické vysoké škole ocitne už jako student.

cms.knihovna-klimkovice.webnode.cz/fotogalerie/exkurze-do-sveta-techniky-a-roboru-5-2-2014/#!

 LEDEN     Výtvarná soutěž ROBOTI

        


Milí čtenáři a čtenářky, milé děti, tak je to tady. Ukončili jsme sběr literárních a výtvarných dílek, které jste do konce roku odevzdávali do knihovny. Soutěž s názvem Roboti jsou vzpomínkou na významného (světového) českého spisovatele Karla Čapka, který předčasně zemřel o vánočních svátcích roku 1938. Sešlo se nám přes 80 výtvorů
a všechny jsou moc pěkné. Komise složená s učitelů, knihovnice a jiných přátel knihovny se poradila a vyhodnotila ty nejlepší. Byla to práce těžká, ale soutěž je soutěž,a má svá pravidla.Výherci soutěže se mohou těšit na krásné knižní odměny a velké překvapení. Můžeme prozradit, že soutěžící pojedou na exkurzi do centra Popularizace vědy a výzkumu na Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu, kde se setkají s opravdovými roboty. Zde můžete posoudit, jak se nám to povedlo:
cms.knihovna-klimkovice.webnode.cz/fotogalerie/roboti-vytvarna-a-literarni-soutez-a jak to nakonec dopadlo?
Literární kategorie: 1. místo Katka Vašutová, 2. místo Tereza Rykalová, 3.místo Šimon KubičinaVýtvarná kategorie (prostoroví roboti): 1. místo Honza Kratochvíla, 2.místo Tina Hoňková, 3.místo Kristian KaštovskýVýtvarná kategorie (výkresy): 1. místo Andrea Fialová, 2.místo Vendula Bártová, 3. místo Adam Pospíšek     

Cenu diváka získal: Honza Kratochvíla a druhými byli Ondřej Buchta, Tomáš Janalík a Veronika Dejlová.          
Všem gratulujeme!!!             
  

    Cestovatelská beseda s Monikou a Jirkou Vackovými

Dne 30.1.2014 knihovna uspořádala besedu se známou cestovatelskou manželskou dvojcí, Monikou a Jirkou Vackovými. Dopoledne měli žáci ze 6. a 7. ročníků ZŠ v Klimkovicích možnost si poslechnout vyprávění
o Patagonii a Antarktidě. Byl to takový dárek od knihovny k pololetnímu vysvědčení a odpoledne již patřilo barevné a věčně usmívající se Jamajce. Podívali jsme se do země, kde se vyrábí jeden z nejlepších rumů na světě, kde se narodil, žil a tvořil nestor reagge Bob Marley a proč se na Jamajce všichni neustále pozedřele usmívají:). 
Obdivovali jsme nádhernou přírodu a seznámil se s "rastafány".. Jamajka se neokouká.
www.altiplano.cz/fotogalerie/jamajka-2012/

 

Kontakt

Městská knihovna Klimkovice Lidická 5
Klimkovice
742 83
tel. 556 420 118 knihovna@mesto-klimkovice.cz